Historia i działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Łapach
Przyjazne miejsce.
Środowiskowe Domy Samopomocy jako placówki oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi powstały w latach 90, w oparciu o ustawę o pomocy społecznej z dnia 29.11.1990 r. i ustawę o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19.08.1994 r.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Łapach rozpoczął działalność 01.11.1997 r. Jest jednostką organizacyjną MOPS w Łapach, placówką dziennego pobytu.
Aktualnie z jego usług korzystaja 37 osoób mieszkające w mieście i gminie Łapy.
Otwarty jest w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku.
Podstawowym celem placówki jest poprawa funkcjonowania osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie, podtrzymywanie umiejętności samodzielnego życia, podnoszenie poziomu zaradności życiowej, sprawności psycho - fizycznej, rozwój kulturalny i osobowościowy.
Dom zapewnia swoim uczestnikom możliwość udziału w różnorodnych formach aktywności. Prowadzone są zajęcia, plastyczne, sportowe, teatralne, komputerowe, stolarskie,krawieckie, kulinarne, rewalidacyjne, muzykoterapia, biblioterapia, rehabilitacja ruchowa, oraz treningi, samoobsługi i zaradności życiowej. Domownicy korzystają również z indywidualnej i grupowej terapii psychologicznej. Placówka od początku swojej działalności aktywnie współpracuje z wolontariuszami. Na bazie ŚDS w Łapach 31.07.2003 r. powstało Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń".
Nasi domownicy mają różne zainteresowania, upodobania, ulubione zajęcia, ale i problemy, potrzeby, różne sposoby wyrażania radości i smutku. To jest potencjał, na którym budujemy i rozwijamy działalność placówki.
Efektywne realizowanie celów nie byłoby możliwe bez współpracy z rodzicami Domowników. Rodzice lub inni członkowie rodzin uczestniczą we wszystkich uroczystościach i imprezach domowych, integracyjnych oraz wyjazdach rekreacyjnych i krajoznawczych. Są członkami Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", organizacji wspomagającej działalność placówki.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Łapach współpracuje:
- ze środowiskiem lokalnym (Urząd Miasta i Gminy, Dom Kultury, Biblioteka Miejska, Szkoła Podstawowa nr 1, Gimnazjum nr. 1, Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Mechanicznych),
- organizacjami społecznymi i związkowymi,
- placówkami o zbliżonym profilu działania,
- poradniami specjalistycznymi,
- organizacjami pozarządowymi.